خدمات زیبایی

تزریق بوتاکس

یکی از درمان های تزریقی و آرایشی که به وسیله آن می توان چین و چروک های صورت را برطرف کرد بوتاکس می باشد که در آن با شل کردن ماهیچه ها در پی انجامش بر می آیند. بوتاکس یک فرمول رقیق شده ای از سم بوتولیسم می باشد که به وسیله تزریق آن به ماهیچه در جهت تضعیف کنترل شده و فلج عضلات بر می آیند تا چین و چروک ها را در پوست برطرف کنند. نتیجه تزریق این سم به پوست، شل شدن ماهیچه های می باشد که در نهایت منجر به از بین رفتن چین و چروک ها می شود. به طور کلی از بوتاکس می توان برای برطرف کردن خط لبخند، خط اخم و دیگر چروک ها بر روی سطح پوست استفاده کرد. برای تزریق بوتاکس مردان و زنان بزرگسالی که از سلامت جسمی کامل برخوردار هستند، مناسبند. دقت کنید که دوران بارداری و شیردهی به هیچ عنوان دوران مناسبی برای تزریق بوتاکس نمی باشد. معمولا افرادی به دنبال تزریق بوتاکس هستند که سنشان بالا رفته است و می خواهند نشانه های افزایش سن را از پوست خود بزدایند و یا نشانه های بالارفتن سن را در پوست خودشان کمتر کنند. تزریق بوتاکس را می توان یک شیوه درمانی جایگزین برای فعالیت های پوستی نظیر جراحی های زیبایی برای کشیدن پوست دانست. از جمله چین و چروک هایی که می توان با تزریق بوتاکس در پی از بین بردن آن ها بر آمد، چروک‌های افقی پیشانی،خط خنده (از بینی تا گوشه های دهان)،خط اخم بین ابروها هستند.

تزریق بوتاکس می تواند به از بین بردن چروک های ناشی از حرکات عضلانی کمک کند. البته این روش برای چروک‌های ناشی از شل شدن پوست، گرانش، و یا قرار گرفتن در معرض آفتاب بی اثر است. علاوه بر این موارد آرایشی، بوتاکس برای درمان وضعیت‌های پزشکی نیز استفاده می شود که از جمله آن می توان به چشمک زدن بی اختیار اشاره کرد. برای تزریق بوتاکس باید به مطب پزشک کاربلد مراجعه کنید چرا که در صورت انجام این فرآیند دور از نظر پزشک ممکن است نتایج عکس آن را نیز مشاهده کنید!! برای تزریق بوتاکس نیازی به بیهوشی وجود ندارد اما پزشک می تواند با تشخیص خود و بنا به سابقه ی بیمار، بیهوشی و یا بی حسی موضعی را انجام دهد. پس از پاکسازی پوست بیمار، پزشک مربوطه، بوتاکس را به هرکدام از عضلاتی که بیمار آن را درخواست کرده باشد، تزریق می کند و این جلسه بوتاکس درمانی معمولا از یک ساعت کمتر طول می کشد و میزان جلسه به محل تزریق بستگی دارد. پس از تزریق بوتاکس، توکسین موجود در محلول سبب می شود که سیگنال هایی را که از عصب به عضله فرستاده می شود، مسدود گردند و نتیجه آن عدم انقباض عضلات می باشد. توجه کنید این انقباض عضلات از اصلی ترین دلایل ایجاد چروک در عضله ها هستند که با شل شدن عضله ها، چروک ها صاف می شوند.

تزریق بوتاکس روشی نسبتا بی خطر می باشد که اگر توسط یک پزشک با تجربه انجام شود احتمال خطرات به کمترین میزان خود می باشد. البته تمامی روش های زیبایی و حتی درمانی عوارض مخصوص خود را دارا هستند و تزریق بوتاکس نیز از این قانون مستثنی نیست. اگر شما قصد انجام بوتاکس را دارید باید از عوارض نادر این روش نیز آگاهی داشته باشید که در صورت بروز این عوارض بتوانید با پزشک خود هماهنگ کنید. از عوارض تزریق بوتاکس می توان به ضعف عضلات در نقاط دیگر پوست که تزریق روی آن انجام نشده، اختلال در بینایی، اختلال در بلعیدن، صحبت کردن یا تنفس و واکنش آلرژیک (خارش، تنگی قفسه سینه، تورم شدید) اشاره کرد. توجه کنید زمانی که مایع تزریق شده بوتاکس در عضله های شما حرکت کنند و به سایر نقاط برسد، می تواند موجب بی حسی خفیف در نقاطی از بدن و یا به ندرت علائم و نشانه های بوتولیسم شود. یکی دیگر از خطرات بوتاکس ظاهر غیر طبیعی یا همان "یخ زده" به علت فلج عضلاتی است که در حالات چهره تاثیر می‌گذارند. پس از تزریق بوتاکس بیماران می توانند به راحتی به فعالیت روزانه خود برگردند بودن این که در محل انجام بوتاکس، هیچ برش، بخیه و یا باندپیچی نیاز باشد. عوارض جانبی تزریق بوتاکس بسیار خفیف می باشند که از جمله آن می توان به کبودی، تورم یا قرمزی اطراف محل تزریق اشاره کرد والبته سردرد های جزئی هم می تواند از جمله عوارض این روش باشد. توجه کنید که بیمار نباید بعد از انجام بوتاکس تا چهار ساعت دراز بکشد و به مدت دوازده ساعت از مالش دادن موضع اجتناب کنند، چرا که ممکن است محلول تزریق شده به سمت سایر نقاط بدن حرکت کند. بر اثر نظر بسیاری از بیماران نتایج درمان با بوتاکس تا حدود 4 تا 6 ماه کاملا واضح است اما پس از آن عضلات توانایی خود را برای انقباض به دست می آورند و چین و چروک ها دوباره ظاهر می شوند.به همین دلیل است که بسیاری از بیماران برای جلوگیری از این اتفاق تزریق بوتاکس را تکرار می‌کنند. هزینه تزریق بوتاکس با توجه به ناحیه تزریق و همچنین میزان محلول برای دستیابی به نتایج مطلوب و همچنین به سابر عوامل بستگی دارد و نمی توان هم اکنون برای آن قیمتی مشخص را تنظیم کرد. بوتاکس آرایشی تحت پوشش بیمه درمانی نیست. با این حال، بسیاری از پزشکان گزینه‌های متفاوت و شیوه‌های پرداخت منعطفی را ارائه می‌دهند تا این درمان مقرون به صرفه تر شود و البته توجه کنید که این درمان مقرون به صرفه با درمان ارزان یکی نیست.