خدمات زیبایی

از بین بردن تیرگی و گودی زیر چشم

یکی از علت های اصلی بروز مشکلات روانی که در تعداد زیادی از زنان آسیایی وجود دارد، سیاهی زیر چشم می باشد. افرادی که مشکل تیرگی دور چشم دارند، معمولا چهره آن ها همیشه خسته و سن آن ها چندین سال بیشتر از مقدار واقعیش به نظر می رسد. اين عامل بر ميزان اعتمادبه‌نفس اين افراد، به‌خصوص در جامعه‌اي که مردم فقط بر اساس ظاهر يک شخص در مورد او قضاوت مي‌کنند، تأثير منفي دارد. بروز سیاهی دور چشم به علت مویرگ ها و یا همان رگ های خون ریزی می باشد که به صورت شبکه ای در داخل پوست ظریف اطراف چشم جریان پیدا می کند، به وجود می آید. در این حالت اندازه مویرگ های اطراف چشم به اندازه ای کوچک می باشد که سلول های قرمز خون در برخی مواقع برای این که بتوانند از داخل مویرگ بگذرند، مجبورند به صف درآیند و یکی‌یکی عبور کنند. بنابراين بخش عمده‌اي از سلول‌هاي قرمز خون در آنجا سرگردان شده و به سمت پوست ناحيه اطراف، منحرف مي‌شوند. البته تا اينجاي کار مشکل جدي وجود ندارد- اين فرايند همواره در حال رخ دادن است – زيرا بدن شما به سازوکارهایی مجهز است که مي‌تواند اين سلول‌هاي فرار کرده را جمع‌وجور کند. درواقع آنزيم‌هاي موجود در بدن شما، اجزاء سلول‌هاي قرمز خون، ازجمله هموگلوبين آن‌ها (مولکول‌هايي که باعث رنگ قرمز و متمايز اين سلول‌ها مي‌شود) را تجزيه مي‌کنند. زمانی که تجزیه هموگلوبین رخ می دهد، اجزای باقیمانده از این فرآیند به رنگ سرمه ای تیره و شبیه به خون مردگی به وجود می آیند و سياهي دور چشم شما درواقع به خاطر نشت اين مواد از مويرگ‌ها به وجود مي‌آيد. یکی از آزمایش هایی که می توان برای تشخیص علت سیاهی و تیرگی زیر چشم انجام داد این است که پوست اطراف چشم خود را گرفته و به سمت بیرون بکشید و ببینید در این شرایط رنگ تیره پوست محو می شود یا خیر. البته دقت کنید که در برخی موارد ممکن است علت سیاهی دور چشم، کاهش حجم چربی ها، ماهیچه ها و تراکم استخوان در ناحیه زیر چشم به وجود می آید چرا که ممکن است این عوامل سبب برجسته و نمایان شدن استخوان حدقه چشم می شود و یک گودی در اطراف آن شکل بگیرد. ناحیه اطراف چشم‌ها به خاطر پوست بسیار نازک و ظریفی که دارد، یکی از اولین جایگاه‌ها برای بروز علائم پیری و افزایش سن محسوب می‌شود. ظهور علائم پیری در اطراف چشم می‌تواند در دهه 30 یا 40 از عمر یک فرد آغاز شود. یکی از دلایل دیگری که می تواند در تیرگی و گودی زیر چشم موثر باشد، پوست نازک می باشد. پوست اطراف چشم به شدت نازک است و این نازک بودن سبب می شود که ساختار استخوان و رگ‌های خونی ریزی که دقیقاً در زیر سطح پوست جریان دارند و باعث ایجاد حلقه‌های سیاه دور چشم می‌شوند به راحتی قابل مشاهده شوند. سیاهی دور چشم می تواند رابطه مستقیمی با گودی زیر چشم داشته باشد و گود افتادن چشم‌ها به دلیل کاهش چربی‌های موجود در ناحیه زیر چشم به وجود می‌‌آید. در این شرایط به علت این که با کاهش چربی بافت های شما آسیب می بیند، اطراف چشم گود می یابد. هنگامی که پوست اطراف چشم به سمت داخل گود بیافتد، رگ های خونی ریز در زیر پوست به سطح آن نزدیک تر می شود و باعث ایجاد سیاهی زیر چشم می گردد.


برای از بین بردن تیرگی و گودی زیر چشم می توان از لیزر استفاده کرد. در این درمان از پرتو های نوری برای صاف کردن لایه پوست به کار می رود. پرتو های نور با طول موج های مشخصی بر روی پوست حرکت می کنند و انرژی خود را در برخورد نور با پوست آزاد می کنند که این انرژی توسط لایه های مختلف پوست جذب می شود و رنگدانه های غیر معمول پوست را اصلاح می کند و از بین بردن تیرگی و گودی زیر چشم انجام می شود. عمل لیزر حداقل سه جلسه نیاز دارد که هر کدام از این جلسه ها بین 30 تا 60 دقیقه زمان نیاز خواهد داشت که هر کدام از این جلسات با فواصل زمانی بین 10 تا 14 روز انجام می شود. تکنیک های مختلفی برای درمان سیاهی دور چشم با استفاده از لیزر وجود دارند که بسته به نوع سیاهی زیر چشم مورد استفاده قرار می گیرند. در درمان سیاهی دور چشم با لیزر گزینه دیگر استفاده از لیزر درمانی رگ هاست. یکی دیگر از تکنیک ها برای از بین بردن تیرگی و گودی زیر چشم استفاده از روش آر اف می باشد که در این روش به درمان چروک ها با تحریک پوست و کلاژن سازی می پردازند. افرادی که از پوست بسیار نازکی در ناحیه چشمان بهره می برند می توانند از این تکنیک استفاده کنند. دقت کنید که در برخی شرایط استفاده از کرم ها و روش های خانگی پاسخگو نخواهند بود که در این شرایط بهتر است به انجام لیزر برای از بین بردن تیرگی و گودی زیر چشم رو بیاورید. از دیگر لیزر هایی که در از بین بردن تیرگی و گودی زیر چشم می تواند موثر باشد، لیزر سرد می باشد که بدون درد و در عرض چند دقیقه به از بین بردن تیرگی و گودی زیر چشم می پردازد.

این روز ها انواع کرم ها و محصولات روشن کننده پوست وجود دارد که می تواند در از بین بردن تیرگی و گودی زیر چشم موثر باشد که البته این موضوع در برخی افراد صادق است. در ترکیبات اکثر این محصولات از مواد سفید کننده به مانند هیدروکوئینون یا اسید کوچیک استفاده شده است. برای استفاده از هیدروکوئینون باید از غلظت های کمتر از 4 درصد استفاده شود چرا که غلظت های بالا از این مواد می تواند در پیدایش لکه های سیاه و یا دودی رنگ بر روی پوست شما تاثیرگذار باشد که این لکه ها با نام اوکرونوزیس شناخته می‌شود. یکی از موارد دیگری که در خصوص هیدروکوئینون وجود دارد این است که در این حالت میزان آسیب پذیری پوست های حساس را افزایش دهد و باعث قرمزی و خشکی پوست می شود. دقت کنید که با توجه به این عوامل استفاده از کرم ها در از بین بردن تیرگی و گودی زیر چشم نمی تواند یک روش موثر باشد.