سایر خدمات

میکرو نیدلینگ

روش های متنوعی که این روز ها برای جوان سازی پوست، درمان جای زخم، سوختگی های قدیمی و همچنین رفع ترک های پوستی وجود دارد، آن قدر زیاد است که شاید شما را در انتخاب هر کدام از آن ها دچار مشکل کند. از جمله شناخته شده ترین این روش ها استفاده از داروهای موضعی یا تکنیک های لیزر است البته در این روش شاهد هزینه های بالاتری می باشیم و همچنین در برخی موارد با وجود صرف هزینه، بیماران ممکن است به نتیجه مطلوب خود نرسند. یکی از روش های کم هزینه تر و جدید تر برای درمان جای زخم، ترک های پوستی و همچنین جوان سازی میکرونیدلینگ می باشد که از کارآمد ترین روش ها در حوزه پوست و زیبایی می باشد.

در گذشته و در روش های قدیمی میکرونیدلینگ با استفاده از سوزن زیر جلدی در مجاور اسکار، زیر فرورفتگی و یا چروک سوراخی ایجاد می شود. در این روش پوست از چسبندگی های عمیق رها می شود و به این ترتیب شاهد بالاآمدن پوست و ایجاد زخمی کنترل شده خواهیم بود. که درنهایت فرایند بهبود زخم آغازشده و با تشکیل بافت همبند فرورفتگی اسکاربهبود می‌یابد. هم اکنون از ابزار مدادی شکلی که در قسمت انتهایی آن یک غلتک وجود دارد، استفاده می شود که دارای سوزن های بسیار ظریفی می باشد. این وسیله بر روی پوست صورت شما غلتانده می شود و زخم یا کانال های بسیار ریزی بر روی پوست ایجاد می شود. این زخم بدن فرد بیمار را به ترمیم این آسیب وا می دارد و به این ترتیب کلاژن و الاستین بیشتری در پوست او ایجاد شده که به مرور این کلاژن به جوانسازی پوست کمک می کند. یکی از مهم ترین مزیت هایی که برای میکرونیدلینگ وجود دارد، پایین بودن میزان آسیب به شخص می باشد که این موضوع در لیزر ممکن است صحیح نباشد. در حال حاضر میکرونیدلینگ یکی از بهترین روش‌های کلاژن سازی است که با توجه به هزینه بسیار کم نتایج شگفت‌انگیزی را در پی داد. مهم ترین هدف میکرونیدلینگ هدف این درمان، بهبود ظاهر و عملکرد پوست است.

در هنگام انجام فرآیند میکرونیدلینگ با استفاده از سوزن های بسیار ریز، کانال هایی در درم و اپیدرم ایجاد می شود که وارد کردن این سوزن ها به داخل پوست، باعث افزایش انتشار فاکتورهای رشد از فیبروبلاست ها، پلاکت‌های خونی و بهبود عملکرد فاکتورهای رشد alpha و Beta می‌گردد که در نهایت فرآند تولید کلاژن و الاستین را توسط فیبروبلاست ها به ارمغان می آورد. توجه کنید که فرآیند میکرونیدلینگ به گونه ای می باشد که تنها باید خونریزی ظریفی در داخل پوست ایجاد شود. همانطور که شاید بسیاری از شما بدانید، یکی از مهم ترین عوامل ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست، کاهش غلظت کلاژن و الاستین می باشد. کم شدن این مواد در پوست ماتریکس بافت همبندی را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد پوستی شل و بی کیفیت خواهد شد. در روش میکرونیدلینگ با استفاده از ایجاد منافذ بسیار ریز که با استفاده از چشم قابل دیدن نمی باشد به تحریک سلول های بنیاده پرداخته شده و به این ترتیب در جهت ایجاد کلاژن برمی آیند.

در هنگام انجام میکرونیدلینگ بر اساس نظر پزشک می توان از مواد تقویت کننده پوستی و یا همان مواد مزو استفاده شود که این مواد اعم از بوتاکس ، کیوتن و ویتامین C می باشند و تنها پزشک است که می تواند تشخیص دهد کدام یک از این ها برای پوست شما مورد نیاز است. توجه کنید که این گونه مواد معمولا در تحریک بیشتر کلاژن موثرند و برای همین است که در فرآیند میکرونیدلینگ تجویز می شوند. در میکرونیدلینگ، تنها یک جلسه نمی تواند پاسخگوی نیاز شما باشد و میکرونیدلینگ باید بین 3 تا 5 جلسه در درمان برای جوان سازی پوست استفاده گردد که بین هر جلسه، فاصله 6 هفته ای مورد نیاز است. دوره نقاهت میکرونیدلینگ در حدود 2 روز می باشد که پس از آن پوست ریزی و فرآیند ایجاد کلاژن آغاز می گردد. توجه کنید که هر سوراخی که با استفاده از میکرونیدلینگ بر روی پوست ایجاد می شود، کانال نامیده می شود که سلول پوست را وادار به تجدید می کند. در بالا ذکر کردیم که این روز ها از دستگاه میکرونیدلینگ مداد مانندی استفاده می شود که سر آن یک بار مصرف می باشد و معمولا دوازده سوزن ظریف استریل بر روی آن قرار گرفته است فرآیند میکرونیدلینگ بسته به مشکل پوست بیمار، بین5 تا 60 دقیقه تکمیل می‌شود.


انجام فرآیند میکرونیدلینگ باید حتما در مراکز معتبر و تحت نظر پزشک انجام گیرد تا بهترین نتیجه را برای شما باقی بگذارد. توجه کنید که اگر میکرونیدلینگ در مراکزی که مسائل بهداشتی در آن انجام نمی شود، صورت پذیرد می تواند پیامد های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. از جمله بیماری هایی که در میکرونیدلینگ شما را درگیر خواهد کرد، ویروس HIV و هپاتیت می باشند که وجود عارضه پوستی از ابتلا به این بیماری ها قطعا بهتر است! لذا برای انجام میکرونیدلینگ حتما به مراکز معتبر مراجعه کرده و تمامی فعالیت های پوستی خود را تحت نظر پزشک انجام دهید.