کربوکسی

یکی از اتواع مزوتراپی کربوکسی تراپی می باشد که در آن به جای تزریق مایعات که در مزوتراپی وجود دارد از گاز دی اکسید کربن استفاده می شود و این گاز دمیده شده می تواند شبیه مزوترپی در لایه مزودرم و یا این که عمیق تر و در لایه زیر پوستی انجام پذیرد.کربوکسی درمانی سریع، راحت، موثر و سرپایی می باشد. در این روش گاز کربن دی اکسید با مکانیسم افزایش جریان خون موضعی سبب افزایش قابلیت ارتجاعی پوست، کاهش سلولیت، کاهش چربی موضعی و تحریک تولید کلاژن می شود. کربوکسی تراپی جایگزین خوبی بجای لیپوساکشن برای افرادی که کاندید مناسبی برای جراحی و بیهوشی نیستند می باشد و می توان به آن ها در لاغری و ایجاد یک اندام مناسب کمک کند. از دیگر مواردی که در آن از کربوکسی استفاده می شود، درمان پیری پوست، کاهش سلولیت با هر شدتی و کاهش چین و چروک و پارگی پوست می باشد که این درمان کاملا مورد تایید اف دی آ قرار گرفته است. کربوکسی از دو طریق اثر می گذارد یکی آن که با فشار گاز کربن دی اکسید سلول چربی شکسته می شود و در مرحله بعد عروق ناحیه متسع شده و موجب جذب اکسیژن بیشتر در پاسخ به غلظت بالای دی اکسید کربن می شود و در نهایت توانایی لیپولیز افزایش یافته و دوم افزایش تولید کلاژن منجر به سفت شدن پوست می شود. تزریق کربن دی اکسید بیش از 70 سال در اروپا برای بیماری های ایسکمیک عروق استفاده می شود اما در سال 2000 در ایتالیا بود که به عنوان روش زیبایی به دنیا معرفی گشت و هم اکنون به طور گسترده ای در شمال و جنوب امریکا و اروپا مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین کاربرد کربوکسی در کاهش سلولیت،کاهش موضعی چربی با یا بدون لیپوساکشن، مکمل درمان لیپو ساکشن برای صاف کردن ناهمواری های پوست، آلوپسی، بیماری های عروقی مرتبط با دیابت، زخم های پوستی، برخی از مشکلات نعوظ به علت اختلالات عروقی، پارگی پوست (استرچ مارک)، جای جوش و افتادگی پوست (بازوها، قفسه سینه، …) و درمان چین و چروک می باشد. تعداد جلسات برای کربوکسی متفاوت است و با توجه به نوع درمان مشخص می گردد.


تعداد جلسات کربوکسی با توجه به نوع درمان کاملا متفاوت می باشد و برای کاهش چربی موضعی معمولا بین 8 تا 10 جلسه مورد نیاز است که فاصله بین جلسات کربوکسی باید بین یک یا دو هفته باشد. برای تثبیت نتایج درمانی پس از چند سال، سالی یک نوبت درمان تکرار می شود. در کربوکسی برای درمان سلولیت از 6 تا 10 جلسه به فاصله یک تا دو هفته زمان نیاز دارید که همراه با ماساژ و کاپینگ گرم به درمان این ضایعات می توان کمک بیشتری کرد. برای درمان استرچ مارک و چین و چروک پوست 4 تا 6 جلسه مورد احتیاج است که به فاصله یک هفته انجام می شود و البته تعداد جلسات کربوکسی بنا به نظر مستقیم پزشک انتخاب می شود. گاز کربن دی اکسید کاملا غیر سمی می باشد و به طور طبیعی و هر روز توسط سلول های بدن ما تولید می گردد. این گاز محصول متابولیسم طبیعی است و وارد خون شده و از طریق ریه ها دفع می شود بنابراین برای بدن غیر سمی می باشد. عوارض جانبی کربوکسی کم است و شامل درد خفیف در محل تزریق و احساس خش خش در زیر پوست و در برخی موارد کبودی در محل تزریق می گردد که ظرف چند ساعت یا چند روز به طور کامل برطرف می شوند. پس از انجام کربوکسی باید برای 4 ساعت از استحمام با آب سرد و یا شنا دوری گردد. کربوکسی تراپی برای درمان کبودی های سیاه زیر چشم و استرچ مارک، کاهش سلولیت، و کاهش توده چربی موضعی بر روی صورت و بدن قابل استفاده می باشد. از کربوکسیمیتوان در درمان پلک، صورت، گردن، دستها، معده، باسن، و پاها نیز استفاده کرد. از دیگر فواید این روش، افزایش اکسیژن در محل تزریق و افزایش ایجاد کلاژن در پوست می باشد که ظاهری جوان تر و شاداب تر را هدیه می دهد. استرچ مارک به علت کش آمدن پوست و پاره شدن کلاژن پوستی ایجاد می شود که در کربوکسی به علت ایجاد کلاژن های جدید در پوست شما ماتریکس قوام پوست بهبود می یابد و همین موضوع سبب می شود که ظاهر پوست شما طبیعی تر گردد. در روش درمانی کربوکسی شرایطی که باعث ایجاد گردش خون می شوند را می توان با این روش درمان کرد و بنابراین کربوکسی تراپی برای آرتریت حاد، اختلال در نعوظ، روماتولوژی و سندرم raynauds نیز کاربرد دارد.

دستگاه کربوکسی دارای یک مخزن کاز گربن دی اکسید می باشد که توسط لوله های پلاستیکی به جریان تنظیم کننده متصل می شود و سرعت گاز با توجه به میزان انتخاب شده توسط پزشک تنظیم می شود. قبل از این که گاز از محفظه خارج شود، یک فیلتر ناخالصی های آن را جدا می سازد و از طریق یک سوزن نازک گاز به زیر پوست تزریق می شود. در ناحیه پلک استفاده از کرم بی حسی به منظور کاهش درد توصیه می شود. بعد از تزریق گاز پلک ها متورم می شوند ( شبیه کسی که ساعت ها گریه کرده است) ولی 10 دقیقه بعد گاز جذب شده و ظاهر فرد طبیعی می گردد. در اسکار و استرچ مارک احساس درد وجود ندارد ولی گاها یک احساس سوزش در زمان تزریق گاز ایجاد می شود که 5 تا 10 دقیقه بعد از بین می رود. در درمان سلولیت و بافت چربی موضعی، به علت حجم گاز بیشتر، یک احساس کشش و فشار در موضع احساس می شود که به مدت 24 ساعت احساس گرما و مور مور شدن در بدن وجود دارد که علت ان افزایش گردش خون در فرد می باشد. تنها عارضه جانبی که پس از انجام کربوکسی ممکت است به آن مبتلا شوید، کبودی در محل تزریق است که کاملا موقتی بوده و به طور کامل برطرف می شود. مدت زمان هر جلسه کربوکسی به طور متوسط هر جلسه بین 15 تا 30 دقیقه طول می کشد و هزینه کربوکسی در کلینیک های مختلف به صورت جلسه ای محاسبه می گردد و نسبت به سایر روش های مشابه هزینه مناسب تری را دارا می باشد.