سایر خدمات

برداشتن خال و زگیل

ممکن است شما هم دارای ضایعات پوستی و یا خال و زگیل در بدن و یا حتی در صورت خود باشید که نمایی زشت را در چهره ایجاد می کند و سبب می شود که اعتماد به نفس شخص به شدت کاهش یابد. وجود خال و زگیل نه تنها می تواند مشکلات جسمی در افراد به وجود بیاورد، مشکلات روحی و روانی سنگینی را نیز به دنبال دارد. برداشتن ضایعات پوستی به دو دلیل زیبایی و هم چنین دلایل پزشکی و درمانی انجام می شود. اگر قصد شما زیبایی می باشد باید بدانید که برداشتن ضایعه پوستی می تواند ریسک ابتلا به بیماری های پیشرفته تر را به وجود بیاورد لذا پیش از انجام این کارها حتما باید با یک پزشک متخصص مشورت بگیرید. خوشبختانه اغلب ضایعات پوستی خوش خیم (benign) هستند. اما تشخیص و تمایز ضایعات پوستی از هم اهمیت دارد. برای انتخاب روش درمان مناسب باید نوع ضایعه تشخیص داده شود. علاوه بر معاینه فیزیکی، اطلاعات بیمار شامل علایم پوستی، زمان بروز علایم، الگوی رشد و اندازه ضایعه، رنگ ضایعه و محل آن نیز در نظر گرفته می‌شوند. ضایعات پوستی می توانند مادر زادی باشند به مانند خال، نشان تولید، کک مک های ارثی که در برخی افراد به وجود می آید و جلوه بدی را ایجاد می کند که بسیاری از افراد با مراجعه به پزشک در جهت برداشتن خال و زگیل بر می آیند. در مقابل، برخی ضایعات بر اثر عفونت های قارچی، ویروسی، باکتریایی، میکروبی پدید می‌آیند. برخی دیگر ناشی از آلرژی به محیط یا ماده خاصی می‌باشند. خوشبختانه اغلب ضایعات پوستی خوش خیم هستند که به راحتی از طریق روش های متفاوت برداشتن خال و زگیل می توان آن ها را برطرف کرد.


البته ما در برداشتن خال و زگیل باید بدخیم بودن و یا خوش خیم بودن آن ضایعه را چک کرده و سپس به درمان آن بپردازیم. بیوپسی یا نمونه برداری از ضایعات پوستی تنها درموارد خاص و زمانی انجام می‌شود که به پزشک با توجه به علایم ظاهری ضایعه به بدخیمی‌آن ، شک کند و برای برداشتن خال و زگیل به این موارد شک داشته باشد. برای برداشتن خال و زگیل روش های متعددی وجود دارد که یکی از این روش ها استفاده از تیغ می باشد که در این روش محل مورد نظر را با استفاده از بی حسی موضعی با تیغ برش می دهند که البته در این روش به دلیل خونریزی، آسیب بافت پوست، باقی ماندن جای بخیه توسط روش های دیگر جایگزین شده است .یکی دیگر از روش ها تزریق محلول یا اسید می باشد که پس از مدتی کوتاه، منجر به برداشتن خال و زگیل یا همان از بین رفتن آن می شود. یکی از روش های قدیمی برداشتن خال و زگیل سوزاندن می باشد که در این روش ممکن است فرورفتگی چال مانندی بر روی سطح پوست ایجاد شود که این روز ها دستگاه های رادیوفرکانسی جایگزین دستگاه های کوتر شده اند و باعث ایجاد عوارض جانبی کمتری در پوست شما می شوند. در هنگام برداشتن خال و زگیل یا ضایعات پوستی، کربن داخل سلول سوزانده می‌شود و موجب ایجاد لکه های سیاه در پوست می‌گردد. کرایو سرجری یکی دیگر از روش های برداشتن خال و زگیل می باشد که از معایب آن می توان به تکرار چندباره آن اشاره کرد چرا که چرخه انجماد و ذوب ضایعه باید بارها تکرار شود تا هدف نابودی کامل آن حاصل شود.روش لیزر در برداشتن خال و زگیل مثل روش سوزاندن است، با این تفاوت که در این روش به ‌جای جریان برق از امواج لیزر برای تخریب یا تراش خال استفاده می‌شود. از معایب این روش غیرقابل کنترل بودن میزان نفوذ آن، آسیب به پوست و ایجاد اسکار می‌باشد .از امواج رادیو فرکانسی و یا همان آر اف برای جراحی پوست و برداشتن خال و زگیل و دیگر ضایعات پوستی استفاده می کنند. این امواج فرکانس بالایی را دارا هستند و گرمای آن ها حداقل می باشد. دستگاه های الکتروسرجری آر اف، نسبت به کوترهای قدیمی ‌برش دقیق تری ایجاد می‌کنند، به بافت سالم آسیب نمی‌زنند و درد و خونریزی کمتری ایجاد می‌کنند و در نهایت اسکار کمتری به جا می‌گذارند.

استفاده از روش آر اف برای برداشتن خال و زگیل در مقایسه با روش سنتی بدون هیچ گونه زخم و خونریزی می باشد . در برداشتن برداشتن خال و زگیل با آر اف خون سریع لخته شده و زخم جای ضایعات زود التیام می‌یابد و همچنین دقت و ظرافت بالا در برداشتن ضایعات پوستی-زیرا لایه لایه و مرحله ای انجام می‌شود .در برداشتن خال و زگیلبا آر اف هیچگونه فعالیت عفونی-باکتریایی ایجاد نمی شود و تورم کمتر، درد کمتر و فشار کمتر نسبت به چاقو یا تیغ و قیچی جراحی را تجربه خواهید کرد و از آن جا که در این روش نیازی به بخیه نیست، آسیب یا اسکار بر روی پوست ایجاد نمی گردد. از دیگر کاربرد های آر اف از بین بردن لک های قهوه ای لتینگو (به علت تکثیر لوکالیزه ملانوسیت ها رخ می‌دهد شایعترین آن سولار لنتیگو است و در میانسالی رخ می‌دهد و به علت آسیب ناشی از آفتاب است) می باشد و انجام این روش بدون درد بوده و با بی حسی موضعی ساده صورت می پذیرد. پس از برداشتن خال و زگیل از طریق آر اف باید توجه کنید که به جایی برخورد نکنید و به محل درمان ضربه ای وارد نشود. اگر محل ضایعه پوستی در بخش زیرین و یا پشت بدن شما می باشد تا 24 ساعت از رانندگی بپرهیزید. با توجه به وضعیت بیمار در طی 10 الی 14 روز پوست التیام پیدا می کند و بعد از انجام الکتروسرجری، پزشک معالج آنتی بیوتیک های موضعی برای فرد تجویز می‌نماید. در صورت لزوم آنتی بیوتیک های خوراکی تجویز می‌نماید .برای درمان ضایعات پوستی روش های متفاوتی وجود دارد که با توجه به نظر پزشک شما بهترین آن برگزینه می شود. درمان اغلب ضایعات پوستی سرپایی انجام می‌گیرد. نیازی به بستری در بیمارستان نیست. و روش آر اف نیز دوران نقاهت کوتاهی را داراست.