سایر خدمات

اسپاسم ، واریس

گرفتگی عضلات پا یکی از مشکلاتی است که برخی افراد به آن مبتلا هستند و این مشکل ممکن است در هر زمانی رخ بدهد اما معمولا این مشکل در شب ها پیش می آید و افراد با احساس دردی تیر کشنده بر اثر گرفتنگی عضلات پا از خواب بیدار می شوند. هرچند ممکن است گرفتگی عضلات پا به خودی خود رخ دهد اما در مواردی نیز بر اثر مشکل یا بیماری زمینه‌ای دیگری می‌باشد که یکی از این بیماری ها رگ های واریسی هستند. گرفتنگی عضلات پا و یا اسپاسم پا در شب ها و هنگام استراحت یکی از موارد نارسایی عروقی مزمن می باشد که می توان به واریس مرتبط شود. منظور از گرفتگی عضلات پا، انقباض عضلات ساق و سایر عضلات اطراف آن به طور غیر ارادی است. درد ناشی از گرفتگی عضلات پا معمولا دردی می باشد که بین چند ثانیه تا چند دقیقه می تواند ادامه داشته باشد. درد کلی پا نیز می تواند تا چند ساعت پس از اسپاسم عضلات پای شما ادامه داشته باشد. در صورتی که این اسپاسم بر اثر واریس باشد علت آن گردش خون به شکل نامناسب و جمع شدن خون در پاها می باشد. در نواحی که گردش خون مناسب نیست، اکسیژن و مواد غذایی به عضلات نمی رسد و اسید لاکتیک در عضله تجمع پیدا می‌کند که این موضوع باعث انقباض و گرفتگی عضلهمی‌شود. هنگامی که دچار گرفتگی عضلات پا می شوید یکی از عضلات پا معمولا ساق پا منقبض می گردد که این انقباض کاملا غیر ارادی می باشد و دردی که شخص در این حالت احساس می کند دردی تیز و تیرکشنده می باشد که فرد در عضله ی خود احساس می کند. در برخی حالت ها می توان اسپاسم عضله را به صورت برآمدگی عضله ی مورد نظر مشاهده کرد. یکی از مشکلاتی که ممکن است پس از این گرفتنگی به وجود بیاید، دردناک شدن آن ناحیه می باشد و همچنین این عضله در مقابل لمس کردن بسیار حساس می باشد. این درد پس از گرفتگی با توجه به شدت اسپاسم می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه داشته باشد.

زنانی که بیش از 50 سال سن دارند و افرادی که به مدت طولانی بر روی پای خود می ایستند، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به واریز هستند و داشتن سابقه ی خانوادگی در ابتلایی به بیماری واریس، چاقی و یا سبک زندگی کم تحرک می تواند ابتلا به واریس را در افراد افزایش دهد. در صورتی که شما باردار باشید، احتمال آنکه به واریس دچار شوید (خصوصا در ماه‌های آخر بارداری) زیاد است. در صورت بروز اسپاسم می توانید با آرامی و ملایمت پای خود را کشش دهید و سپس عضله مورد نظر را ماساژ داده تا تسکین فوری درد پا میسر گردد. در برخی بیماران پوشیدن جوراب های فشاری مخصوص پا برای درمان واریس تجویز می شود که با چند بار بالا گرفتن پا در طول روز و هربار به مدت 15 تا 30 دقیقه، از تجمع خون در پا جلوگیری می شود و به گردش خون در پا کمک می کند. زمانی که یکی از عضلات پای شما دچار گرفتگی می‌شود، آن را کشش دهید و سپس به آرامی ماساژ دهید. هنگامی که دچار اسپاسم عضله ساق پای خود می شود، پایی را که دچار گرفتگی شده است را صاف کنید و سپس پاشنه ی پا را بر روی زمین قرار داده و با خم کردن مچ پا، انگشتانتان را به سمت بالا بکشید و تا چند دقیقه بر روی پاشنه ی پای خود راه بروید. در این شرایط، اسپاسم عضله ی پای شما برطرف می شود. در صورتی که گرفتگی یا اسپاسم عضله شما ناشی از واریس باشد، باید مشکل واریس خود را برطرف کنید. برای حل مشکل واریس روش های کم تهاجمی و غیر تهاجمی وجود دارد که یکی از آن ها لیزر درمانی است. همانطور که می دانید، لیزر یک اشعه ی بسیار متمرکز شده ی نوری می باشد که در پزشکی این نور با دقت زیادی به سمت بافت هدف تابانده می شود تا بافت های اطراف تحت تاثیر قرار نگیرند. برای درمان واریس با لیزر حتما باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و با مشورت او به انجام روش های درمانی بپردازید. در لیزر درمانی رگ های واریسی از بین می روند و این رنگ های از بین رفته هیچ مانعی در گردش خون شما ایجاد نخواهند کرد چرا که تنها مسئول 5 درصد از جریان خون پا می باشند. یکی دیگر از روش های درمان رگ واریسی و جلوگیری از اسپاسم اسکلروتراپی می باشد که در این روش محلولی به نام اسکلروزانت در درون رگ تزریق می‌شود که این ماده موجب صدمه دیدن دیواره‌ی داخلی رگ می‌شود و خون در داخل رگ لخته می‌شود. بدین ترتیب با گذشت مدت زمانی ، بدن شما رگ را از بین می‌برد و رگ واریسی ناپدید می‌شود.
یکی دیگر از روش های درمانی که شما می توانید به وسیله آن واریس خود را از بین ببرید و از هر نوع اسپاسمی جلوگیری کنید استفاده از امواج رادیو فرکانسی می باشد. در روش رادیو فرکانسی از جریان الکتریکی با فرکانس بالا برای ایجاد گرما و سوزاندن رگ و بافت آسیب دیده استفاده می شود که به این ترتیب رگ واریسی از بین رفته و دیگر خبری از اسپاسم بر اثر واریس نخواهد بود. درمان با آر اف یا همان رادیو فرکانسی یک درمان کاملا سرپایی می باشد و در این درمان دوران نقاهتی برای بیمار وجود نخواهد داشت. پیش از انجام درمان معمولا از بیحسی موضعی در محل مورد درمان استفاده می شود و با کمک تصاویر اولتراسوند، یک کاتتر مخصوص رگ ها وارد آن ها می شود و بافت های مورد نظر را به صورت هدفمند و به منظور از بین رفتن رگ های واریسی می سوزاند. هنگامی که رادیوفرکانسی به داخل بافت رگ منتقل می شود، گرما ایجاد می کند و این گرما در درون رگ یک نوع بافت زخم به مانند جای سوختگی تشکیل می دهد که همین بافت باعث بسته شدن رگ می گردد. دقت کنید که اگر اسپاسم داشته باشید و پزشک تشخیص دهد که بر اثر واریس این اتفاق رخ می دهد، استفاده از روش رادیو فرکانسی بهترین گزینه شما می تواند باشد.