لیزر تخصصی پوست (MCL)

درمان جای سوختگی، بخیه و زخم

ممکن است بر اثر اتفاقات متفاوتی که برای شما می افتد به پوست شما آسیب جدی وارد شود که این صدمات معمولا بر روی صورت جای زخم یا رد بخیه بر روی پوست شخص باقی می مانند. جای زخم ایجادشده به دلیل شکل‌گیری پوست جدید بر روی زخم به‌صورت بی‌نظم است که باعث بروز ضایعات پوستی می‌شود. البته توجه کنید که در شرایطی که شما ضایعه ای را بر روی پوست صورت خود داشته باشید، پزشک می تواند با یک نوع بخیه مناسب از جوش خوردگی نا منظم پوست جلوگیری کند و جای زخم بر روی چهره شما باقی نخواهد ماند. اگر زخم ایجادشده عمیق باشد، قطعاً در آن محدوده پوست جوش می‌خورد که شکل جوشگاه به وجود آمده با توجه به نوع زخم و عمق آن متفاوت است. گاها کشیدن بخیه در زمان نامناسب نیز می‌تواند باعث جوش خوردن نامناسب پوست و ایجاد اسکار در محل زخم شود که رایج ترین نوع آن ها انواع اسکارها (جای جوش و زخم)، جای جوش، رد بخیه، سوختگی واست. پیش از درمان اسکارها باید نوع آن تشخیص داده شود و سپس به درمان جای سوختگی، بخیه و زخم پرداخت. اسکار ها انواع متفاوتی را دارا هستند. برخی از این اسکار ها ضخیم و سفت بوده و رنگ صورتی و ظاهری برآمده دارند که در لبه های زخم به وجود می آید. این اسکارها معمولا در طی زمان گسترش پیدا می کنند و مسطح می شوند. برخی اسکار ها نیز به مانند نوع قبل می باشد اما سطح وسیع تری را دار هستند و به مرور زمان تشکیل میگردند. ایجاد این نوع اسکار در افرادی که پوست تیره‌تری دارند معمول است. نوع دیگری از اسکار وجود دارد که درواقع مجموعه‌ای از فرورفتگی‌هایی با سطح کم روی پوست است که ناشی از آبله و یا جوش است. برای درمان جای سوختگی، بخیه و زخم روش های متفاوتی وجود دارد که از متداول ترین این روش ها استفاده از کرم ها می باشد. به طور کلی هر فردی موظف است برای مراقبت از پوست خود از کرم های ضد آفتاب استفاده کند اما در این روش باید به نوع کرم و اس پی اف دار بودن آن توجه کرد. مرطوب نگه داشتن محل زخم می تواند از خارش آن و به جای ماندن رد زخم جلوگیری شود. دقت کنید که اگرچه کرم پودر های جامد و مایع می توانند به صورت موقت در پوشاندن جای زخم و اسکار موثر باشند اما این روش همیشگی نیست و هر روز نیاز به اندازه چندین بار نیاز به استفاده از کرم پودرها خواهید داشت. ماساژ روزانه جای زخم با کرم‌های درمانی می‌تواند تأثیر به سزایی در محو کردن آن‌ها به‌مرور زمان داشته باشد. به‌خصوص استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده در زمان‌های ابتدایی ایجاد زخم می‌تواند به افزایش خون‌رسانی و ترمیم سریع‌تر و بهتر زخم کمک کند.


لایه برداری شیمیایی، اغلب در درمان جای سوختگی، بخیه و زخم می تواند موثر باشد. در این روش با استفاده از مواد شیمیایی سطحی، لایه برداری از پوست انجام می گردد و در طی مدت زمانی کوتاه سطح پوست صاف می شود. در این روش بیمار به مدت 10 تا 15 دقیقه احساس داغی بر روی پوست خود خواهد داشت که برای کاهش درد می تواند از کمپرس سرد استفاده کند. برای نواحی عمیق تر می توان از مسکن در محل استفاده کرد و معمولا از این روش برای درمان جای سوختگی، بخیه و زخم و حتی درمان خطوط و چروک پوست، خال و کک‌ومک، پوست سفت شده و آفتاب‌سوختگی استفاده می‌شود. در درمان زخم های تورفته از تزریق موادی مانند چربی، هیالورونیک اسید و کلاژن استفاده می‌شود که همان تزریق بوتاکس و ژل و چربی نامیده می شود. در درمان جای سوختگی، بخیه و زخم می توان از برداشتن پوست استفاده کرد که در این روش جراح به وسیله دستگاه الکتریکی به خراش دادن پوست می پردازد و پس از حذف لایه رویی پوست، سبب ایجاد سطحی نرم بر روی پوست می شود که این روش غالباً برای اختلالات جزئی بر روی پوست استفاده می‌شود.
از بهترین روش ها برای درمان جای سوختگی، بخیه و زخم استفاده از لیزر می باشد که بسته به نوع اسکار و محل ایجاد آن می تواند در به حداقل رساندن آثار آن ها تاثیرگذار باشد. در این روش باریکه ای از نور با انرژی زیاد برای درمان به کار گرفته می شود و فایده این روش درد و ناراحتی کمتر برای بیمار است که بیمار پس از انجام درمان جای سوختگی، بخیه و زخم با لیزر، سریعا می تواند به فعالیت های روزانه خود بازگردد. این روش درد و ناراحتی کمتری را برای بیمار به جا می گذراد و پس از این عمل، بیمار باید حتما از کرم های ضدآفتاب با اس پی اف کافی استفاده کند. از لیزر می توان برای بیشتر نواحی بدن استفاده کرد. ناراحتی پس‌ازاین عمل نیز پس از چند روز به‌صورت کامل از بین می‌رود. تعداد جلسات درمان نیز بستگی به نوع اسکار و شرایط فرد دارد که با مشاوره پزشک تعیین می‌شود. دقت کنید که پیش از انجام درمان جای سوختگی، بخیه و زخم با لیزر حتما باید با پزشک متخصص مشورت کرد و برای انجام آن نیز بهتر است زیر نظر پزشک انجام بگیرد. همچنین در صورت ایجاد زخم‌های عمیق با مراجعه در زمان مناسب به پزشک معالج و بخیه مناسب سطح درگیر، می‌توان از ایجاد جای زخم در آینده جلوگیری و یا حداقل میزان آن را کاهش داد. انجام درمان جای سوختگی، بخیه و زخم با لیزر هزینه بسیار کمتری را برای در مقایسه با دیگر روش ها داراست و این هزینه با توجه به نوع زخم و تعداد جلساتی که بیمار تحت درمان قرار می گیرد و این تعداد توسط پزشک نیز تعیین می گردد، متفاون است و با توجه به اندازه و سطح درگیر اسکار، هزینه درمان متفاوت خواهد بود.