لیزر تخصصی پوست (MCL)

درمان رگ های واریس

از دلایل تشکیل رگ های واریسی می توان به آسیب دیدن و یا ضعیف شدن دریچه هایی که خون را به سمت قلب پمپ می کنند، اشاره کرد که سبب تجمع خون در رگ ها می گردد و این عارضه معمولا در پاها ایجاد می شود و یک بیماری دردناک بوده که مشخصه آن قرمز یا بنفش و آبی شدن رگ های متورم و برجسته است. چه برای درمان درد و چه برای بهبود ظاهر رگ‌ها، بسیاری از افراد از لیزر درمانی برای درمان رگ‌های واریسی استفاده می‌کنند زیرا لیزر درمانی یک روش کم تهاجمی و بسیار مؤثر است. یکی از روش هایی که از آن می توان برای درمان رگ های واریسی استفاده کرد، لیزر می باشد. لیزر یک پرتوی نوری بوده که کاملا متمرکز شده است و متخصصان از آن برای درمان رگ های واریسی استفاده می کنند. گرمای لیزر، رگ مبتلا را از بین می‌برد و یک بافت فاسد شکل می‌گیرد. بافت اسکاری یا فاسد باعث بسته شدن رگ می‌شود. رگ بسته از فرایند خونرسانی حذف شده و می‌میرد. پس از یک یا دو سال، رگ کاملاً از بین می‌رود. از بین بردن رگ مبتلا به واریس به کمک لیزر شامل گرما دادن به رگ و مسدود کردن آن می‌شود. انجام درمان رگ های واریسی با لیزر معمولا بدون نیاز به بیهوشی عمومی می باشد و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می پذیرد و با استفاده از این روش می توان به درمان رگ های عنکبوتی و رگ های واریسی کوچک بر روی سطح پوست پرداخت.


در لیزر با استفاده از یک باریکه نور پر انرژی عروق خونی را در سطح پوست از بین می برد و تخریب می کند و به این ترتیب به درمان رگ های واریسی می پردازند. دقت کنید که در این روش هر فرد ممکن است نتایج متفاوتی را به دست بیاورد و ممکن است برخی افراد به چندین جلسه برای درمان رگ های واریسی نیاز دارند اما برای برخی دیگر تنها در یک جلسه برطرف می شود. این روش کم تهاجمی تر از دیگر روش های معرفی شده برای درمان رگ های واریسی یعنی اسکلروتراپی و عمل جراحی برداشتن ورید می باشد و عوارضی که در طی درمان رگ های واریسی با لیزر پیش می آید، کاملا موقتی بوده و تغییر رنگ موقتی پوست از عوارض کوتاه مدت این روش می باشد. لیزر درمانی که بیشتر به افراد پیشنهاد می گردد، نوع غیر تهاجمی آن است و در خارج از پوست به درمان رگ های واریسی می پردازد. گرمای لیزر رگ مبتلا را از بین برده و آن را تبدیل به یک بافت اسکار می‌کند. این بافت اسکار رگ را می‌بندد و رگ بسته‌شده از مسیر خونرسانی خارج شده و می‌میرد. انجام لیزر برای درمان رگ های واریسی به تمامی افراد پیشنهاد می گردد. دقت کنید پیش از انجام لیزر برای درمان رگ های واریسی باید با پزشکی متخصص مشاوره کرده و سپس بر اساس نظر آن شخص به انجام لیزر رگ های واریسی بپردازید. توجه کنید که تشخیص علت ایجاد این رگ ها در شخص می تواند یکی از موثرترین راه ها در پیدا کردن بهترین روش درمانی باشد. دقت کنید که لیزر برای درمان رگ های واریسی می تواند مزایای فراوانی داشته باشد و از طرف دیگر دوران نقاهت و استراحت در این روش تقریبا وجود ندارد و حتی شما احساس درد هم نخواهید داشت. تمامی افرادی که به مشکل رگ های واریسی یا به عبارت دیگر رگ های عنکبوتی مبتلا هستند می توانند با استفاده از روش لیزر درمان برای از بین بردن آن تلاش کنند. دقت کنید که عمل لیزر یک روش مؤثر و بی‌خطر برای درمان رگ های واریسی است و شما پس از انجام آن دچار عوارض خطرناک نخواهید شد. در این روش فقط قسمت آسیب‌دیده رگ تحت درمان قرار می‌گیرند و بافت های اطراف آن آسیبی نمی بینند لذا این روش می تواند بسیار مفید باشد. درمان رگ های واریسی با لیزر دردی ندارد و اگر احساس درد کنید می توانید از پزشک درخواست مسکن و یا بی حسی موضعی کنید. زمان انجام عمل جراحی در درمان رگ های واریسی و همچنین دوران نقاهت و بهبودی آن کوتاه است. از بهترین مزایای لیزر در درمان رگ های واریسی پس از انجام آن است که در این عمل جراحی بافت اسکاری یا عیوب زیبایی روی بدن باقی نمی‌ماند.


در لیزر درمانی تمامی فرآیند درمان بیرون بدن بیمار و خارج از پوست وی انجام می شود و دستگاه لیزر بر روی پوست و در قسمتی که مشکل رگ های واریسی را داراست گذاشته می شود. در انجام لیزر درمانی ساده برای درمان رگ های واریسی معمولا به بیش از یک جلسه درمانی احتیاج خواهید داشت که تعداد این جلسات معمولا بین 6 تا 12 جلسه تنظیم می گردد. دقت کنید که در تمامی مراحل درمان باید تحت نظر پزشک باشید و در صورتی که گردش جریان خون برای تغذیه این رگ‌های مبتلا به واریس در شما ضعیف است باید ابتدا رگ اصلی به کمک عمل‌های جراحی، لیزر درمانی درون عروقی یا رادیوفرکانسی (RF) و یا اسکلروتراپی درمان شود. لذا استفاده خودسرانه از لیزر ها و در مراکز نامعتبر نه تنها بهبودی را برای شما به دنبال نخواهد داشت بلکه آسیب جدی هم می تواند به بدن شما برساند. دقت کنید که لیزر درمانی معمولا در درمان رگ های واریسی کوچک به تعداد جلسات کمتری نیاز مند است اما درمان رگ های واریسی با وسعت بیشتر توسط این روش نیز امکان پذیر است. پس از عمل شما می‌توانید بلافاصله به منزل مراجعت کنید. شما باید به مدت 3 تا 5 روز فعالیت‌های خود را محدود کنید تا به نتایج مطلوب دست یابید اما دقت کنید که این محدودیت به معنای دوری از فعالیت های روزمره نمی باشد بلکه برخی فعالیت های ویژه که توسط پزشک برای بیمار هم تعریف می گردد باید محدود شوند. به هر حال، ممکن است نیاز باشد که شما جوراب‌های مخصوص واریس را به مدت یک هفته یا بیشتر استفاده کنید که استفاده از آن ها تنها با تجویز پزشک باید انجام بگیرد. هزینه انجام درمان رگ های واریسی با لیزر با توجه به دستگاه مورد استفاده و تعداد جلسات و وسعت این رگ ها تعیین می گردد و نمی توان بدون جلسه مشاوره، هزینه ای را برای آن تعیین کرد.